Se afișează postările cu eticheta Palatul Parlamentului. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Palatul Parlamentului. Afișați toate postările
miercuri, 28 mai 2014
sâmbătă, 2 aprilie 2011
Palatul Parlamentului
Palatul Parlamentului e o clădire în jurul căreia se învârt multe superlative. Este cea mai grea clădire din lume, cea mai scumpă clădire administrativă din lume și a doua cea mai mare clădire administrativă, ca suprafață, din lume [prima este clădirea Pentagonului].
Pentru construcția Palatului Parlamentului s-au folosit tone mii de tone de ciment, marmură, oțel, nisip, lemn, cristal, sticlă și piele. Sute de oameni - ghidul nostru spunea că circa 700 - au lucrat, în schimburi, timp de câțiva ani, la construcția clădirii. Zeci de oameni au murit pe șantierele sale.
Cunoscută în trecut drept Casa Poporului, clădirea Parlamentului este, într-adevăr, impresionantă, dar nu știu dacă neapărat într-un sens bun. Nu are un stil anume, ci e un amestec de stiluri care se potrivesc, pe alocuri, ca nuca în perete. Ideea e că se vede de la o poștă că Parlamentul nu a fost construit pentru a fi util și estetic, ci pentru a impresiona și a lua ochii. Și exact asta și face.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)