Și, ghici ce? Dacă n-o faci la timp, s-ar putea să nici nu mai conteze. Și s-ar putea ca „mulțumesc”-ul ăla pe care nu l-ai spus niciodată să fie degeaba acum, pentru că nu mai e nimeni care să-l audă.
Acum nu știu cât de mult mai contează toate astea. Dar uitați, domnule Olteanu, am crescut mari acum!
[A trecut o jumătate de an de când a murit Ion Olteanu. Oricine l-a cunoscut personal știe că toate minunile alea scrise în CV-ul său, toată experiența, toate facultățile și toată activitatea lui nu fac nici cât o ceapă degerată pe lângă sufletul lui și pe lângă toată dragostea care încăpea în el.]